?

Log in

No account? Create an account
серпень 2014   01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
lazer

Стіна. Поділля

Posted on 2008.03.01 at 22:35
Настрій: афіігєнний
Зараз грає: бабка Христофоровна з с.Стіна
Tags:


«…А розкажіть як Вас… блуд брав…»
«Ха-ха-ха!.. Тай шо ж той блуд…»
«Ну розкажіть!»
«А нашо воно вам?»
«Розкажіть як ото Ваш батько в теплиці був, і жінка плигала, русалка…»
«Да, да, да… Є сватаці. Це було свато... цекай, цекай… ну відьми ходя. На Юри! Мій тато був мелником із п’ятнадцяти років, бо лишився сиротою… і так причепився так, бо їсти хтів, голода були, той так… і… так до старості молов. Але тут у нас у селі було світло лиш із двєнадцаті до двєнадцаті світило селом, бо радіво говорило по селі у хатах проведено було… А з двєнадцаті уже... мололи. Млин молов. Світлом цим. От тато каже «Я ляжу посплю, трошки дома. Тай тоді піду.» О дванадцятій виб’є, радіво грає гімн і тато встає і йде. Іде, усюдво коло нас іде, ото коло школи, туди є вулочка, в долину, там є теплиці. І він сюди йде, хе-хе… цею вуличкою-долиною... А воно так стірає!... Так б’є в плитку одежу!.. Так стірає, так стірає, він думає «ну… от добрий я… люди сидят, бідні, а я заспав.» Хм… Приходе, а вона вся в білім, а коси!...по землю тако… валяються. А тато каже «Ти шо вже пиреш?» …а воно отако як храпнуло в ту річку, витягла руки, лиш коси чорні - бррах у ту річку, і пішла. А татови шапка догори отак стала. Він тиснув донизу, а вона догори…(сміється). А в берегах, у річці, тако аж на городи виливається вода з річки, тато йде а та вода аж по нім летит. І сміється дзвінко так. Тато все йде, бо городами то йти туди, до мельниці. Та й приходить до млина весь мокрий, тай питают у нього - а шо то таке? «А то мене так праля заляпала - Відьма» Тай так. Так було. Але це не всім показувалося.» Розповіда Чопик Ольга Степанівна 1932р.н.

Село Стіна
"Це село ще називалось так(розказує Чорна-Антошина Зоя Зосимівна 1932 р.н.): Чорне, бо воно було спалене турками, татарами. Церква наша це крепость на той час була. Вона має стратегічне, воєнне значення. Коли село горіло, то жителі знаходились в церкві, там є підземний хід. Церква була огорожена високим муром.

Надішли турки, із Такарани

Як та чорная хмара

Стали стріляти, церквоньку брати

Ой бачуть турки, шо то не шутки

Ой бачуть турки, шо то не шутки

Але Божая Мати кулі вертає, турка вбиває

Ой бачуть турки шо то не шутки…
Пізніше це село називалось Янгород. Одного разу на Пасху один поляк-солдат попередив людей, шоб не ходили в церкву святити паски, а шоб тікали у ліс. І ті люди шо пішли до церкви всі були вирізані польським військом. Як тільки батюшка сказав «Христос Воскрес!» почалася різня. Отак поляки захопили село. Це відобразилось в традиційній вишивці. Всі сорочки вишивались чорними нитками.

Коли поляків було вигнано з села, місцеві жителі прозвали це село Стіною, через те що навколо села були гори як стіни."

Чопик Ольга Степанівна: «У нас тако долина і верби, і як підем в ті верби!... як начнем співати!.. Боже мій!..»
«Розкажіть про чорта»
«Я розказувала… Ну це так було… Ходили, жали мушиї, бурани, для худоби на зиму, на сіно. Там в нас далеко є корит. Отой корит є ліс, Моївський називається. І ця жінка пішла. І їй стало жалко, шо всі йдут люди… той йде з дітьми, той йде із кимось там, з чоловіком, той йде з якоюс мамою чи з бабкою, а вна бідна сама. Йде ліском, переходить його. Так їй жаль такий найшов шо вна сама, хоче коровку держати, так їй тяжко. І думає собі «Буду іти, то повішаюся до гілляки… чи тамо…» ну вибирає собі місце де повішатись поки стежкою йде. Тай пішла жати. От дурна, нашо ж йти жати, нароблятися то так, треба б зразу вже вішатися перед жатвою! Ну пішла. Жала, носила, жала, носила, скидала на купи ту траву… вже тако вечір, вечір’я, вна тако буду вже сидіти до темної ночі, тай піду в темний ліс і там повішаюся. Але спочатку сяду наїмся. Сіла їсти, аж дивиться шось світиться. Іде шось і світиться… дивлюся а воно тако ріжечки до гори, стоя, а в очах тако дві зірнички. І каже «Іди сюда, іди сюда…» на той ліс кличе. Йо! А вна каже «Тю! Йоб твою мать! Счезай від мене!» тай скоренько їду свою зібрала, та на плечі, хутко додому. Тай каже бігла бігом додому, а я їй «А ти нашо дурна, затіваєш дурного?» Це таке не можна задумувати, діти, НІКАГДА, бо воно тягне таке.»«…Один дядько йшов, п’яний, кум від кума. А воно тако йде на дорозі, така здорова свиня. То де це ти, від кого, чия така здорова свиня? Тако би взяти до дому заколоти, от би сало їли б… А вона сунеться йому на плечи. Я її за ноги і несу. Приніс до хати, до дверей, до брами, а вона совається, він каже «Нє! Вже не зсунешся! Я тебе вже приніс, не втечеш!» Так несе, аж тако юшка з нього, впрів. Кричит у вікно жінці своїй «Відчини!» «То там не закрито, Відчиняй!» «То ж я к відчиню як в руках чорта тримаю!» Вона відчиняє, він того чорта Бебех! серед хати - а то пень гнилий! «Давай сокиру!» «Шо? Ти здурів?» «Давай сокиру!» Взяв сокиру, порубав, порубав, аж вода з него іде, з того пня. «Давай, відкривай піч!» Скидав в піч той мокрий пень порубаний. Горит! Горит! Скажено горит! А віддти котенятко виходе маленьке вау-у! як вакнуло, піч тако врозльот! Шоб капелька лишилась. А то був чорт.
Колись чорти ходили, людей лякали, а тепер всі перевелися!»комплекс Миколаївської церкви XVIII- XIX ст. в селі Стіна та козацьке
кладовище на Замковій горі


одна команда


сміялись з мене, я підсковзнулась на березі річки на багні прямо в воду
котікі в лучших традіциях )))


історії про чортів і відьму правдиві, зібрані від реальних людей, місцевих мешканців с.Стіна, які нас дуже гостинно приймали в себе. дякую їм за те дуже.

Comments:


Сторінка 1 з 2
<<[1] [2] >>
poggomoggon at 2008-03-01 22:31 (UTC) (Посилання)

жір! вот тобі ше на згадко

у жж - Раїна
rajina at 2008-03-01 23:24 (UTC) (Посилання)

Re: жір! вот тобі ше на згадко

йойойой! це тож Стіна?
і місяць світе. гарно дуже, дякую
suc de portocale
ruda_ganna at 2008-03-01 22:50 (UTC) (Посилання)
це дуже круто, я щєтаю
дякую)
у жж - Раїна
rajina at 2008-03-01 23:25 (UTC) (Посилання)
спасіба Руда
brrodyaga
sazhyna at 2008-03-01 23:38 (UTC) (Посилання)
Блін, це фантастично. І я ВСЕ прочитала!:)) Насправді, дуже цікаво. Бо якби мені хтось розказав, я б сказала, шо лапшу на вуха вішають))
А це - круто. Люблю таке все, містичне.
Окремий респект за фото. Нок, ти мене дивуєш. Маладца.:)
grablia
grablia at 2008-03-02 00:36 (UTC) (Посилання)
тотово файне село і люди душевні. всьому вірю, всьо так і було. ))
3 ||=|| @ !< ||/||
donvinton at 2008-03-02 10:25 (UTC) (Посилання)
кіно "Дзвінок", порівняно з першою історією, - дєцкій лєпєт... пару мурашок по мені таки пробіглись... Особливо від цього: "…а воно отако як храпнуло в ту річку, витягла руки, лиш коси чорні бррах у ту річку, і пішла. А татови шапка догори отак стала. Він тиснув донизу, а вона догори…" брррр
класно
а шо ви в Стіні робили?
у жж - Раїна
rajina at 2008-03-02 11:03 (UTC) (Посилання)
це була фольклористична експедиція. шукали людей старих які нам розказували такі історії, обряди, співали давні пісні. вобшем цікаво там
Luke
lukacs at 2008-03-02 10:54 (UTC) (Посилання)
ух, вапщє щітаєца
адні мєждамєтія
і прєдлогі в галавє
спасіба
у жж - Раїна
rajina at 2008-03-02 12:03 (UTC) (Посилання)
=))
Тка
gal4enja at 2008-03-02 11:24 (UTC) (Посилання)
дякую!!!!! розповіді і хрести передають купу енергії.
(діти які сміються з тебе в ріці - по-свому теж)
у жж - Раїна
rajina at 2008-03-02 11:28 (UTC) (Посилання)
воини думали шо якась чокнута
бігаю по цвинтару к круглими очима і не знаю шо дєлать - розгладувать самій чи фотографувати
so_82 at 2008-03-02 12:20 (UTC) (Посилання)
за архітектурою і ландшафтом дуже схоже на село Буша у Ямпільському районі на Вінничині. Й цвинтар там теж такий є. А окрім того ще й залишки фортеці, печерний храм і ще багато цікавинок. Дуже навіть й рекомендую відвідати.
у жж - Раїна
rajina at 2008-03-02 12:29 (UTC) (Посилання)
вже чула я про це село. треба обов"язково туда навідатись.
дякую
urasyk
urasyk at 2008-03-02 16:28 (UTC) (Посилання)

і я там був

Не зрозумію, чому треба було рік чи більше чекать, щоб викласти такі чудові фотки. Я б не витримав би стіки. Я там був того року весною. Тільки фотоапарата не було. Також по цвинтарю лазив, хлопці підганяли бо треба було йти далі. З того походу мені найбільше запамяталась Стіна та Букатинка. В Букатинці ми зайшли до Альошкіна. Скульптор, та просто прикольний чоловік. На Подільськіх Шешорах ви його повинні були бачити біля скульптур та дзвонів. Він тоді хворів, а шкода, бо міг би багато розказать по історії цього краю.
у жж - Раїна
rajina at 2008-03-02 20:55 (UTC) (Посилання)

Re: і я там був

це я треную силу волі )))
feeteel at 2008-03-03 08:29 (UTC) (Посилання)

класклас!

;)
65,37 КБ
у жж - Раїна
rajina at 2008-03-03 08:53 (UTC) (Посилання)

Re: класклас!

оу! це аткуда?
eleneada
eleneada at 2008-03-03 10:54 (UTC) (Посилання)
да, действительно, очень интересно)
кста, таких точно музыкантов видела в шешорах на свадьбе
у жж - Раїна
rajina at 2008-03-03 10:59 (UTC) (Посилання)
да? точно такісіньких? можливо. як свадьба? харашо грали?
(Анонімно) at 2008-03-04 05:03 (UTC) (Посилання)
Спасибо,интересное у Вас занятие,но надо было людей фотографировать,а не кресты.Хотя..
у жж - Раїна
rajina at 2008-03-04 11:01 (UTC) (Посилання)
так, заняття в мене дуже цікаве, бо я за фахом фольклорист, тому люблю фотографуфвати все що відноситься до старовини. і хрести теж
Гафийка
gafiyka at 2008-03-10 22:35 (UTC) (Посилання)
луччє поздно, чєм нікагда
розповіді і фотки просто чудові. нічого крутішого в житті не бачила. молодця, Нінка
у жж - Раїна
rajina at 2008-03-11 10:12 (UTC) (Посилання)
та ладна ))) дякую
kaysad
kaysad at 2008-03-18 09:05 (UTC) (Посилання)

Дуже важливо!

Привіт!
Скажіть будь ласка, я шукаю село, що називається Iangrod abo Czane, воно має розміщуватись на ріці Русава (Rusawa). Якщо я не помиляюсь, то це саме с.Стіна.
Не могли б ви надати інформацію, які села розташовуються поруч, районні центри, смт... тощо. Ви б мені дуже помогли!
Якщо вам відомо, то яка найстаріша версія заснування села?
Дякую!!! З нетерпінням чекаю на відповідь!
у жж - Раїна
rajina at 2008-03-18 15:49 (UTC) (Посилання)

Re: Дуже важливо!

село Стіна дійсно знаходиться на річці Русава, але Янгородом звалось десь у ХVІІ ст.
з датою заснування теж проблемка. ті бабки з якими я спілкувалась не могли скзати, не знали
idegen
idegen at 2009-09-09 09:12 (UTC) (Посилання)
я виріс в сусідньому селі, зі стіни родом мій батько.
дякую за розповідь, було цікаво.
тільки в першому записі розповіді про русалку в деяких деталях мова не характерна для тих людей.
у жж - Раїна
rajina at 2009-09-09 10:15 (UTC) (Посилання)
о? дуже цікаво ))) ви, так би мовити, першоджерело
справа в тім що я максимально розшифровувала з диктофону, як бабця говорила. навіть з паузами ))) тому як написано так вона і говорила.
хоча, я колись переслухаю запис. цікаво

дякую :)
(без теми) - (Анонімно) Expand
(без теми) - (Анонімно) Expand
Previous Entry  Next Entry